CONGRATULATIONS
TO ALL THE WINNERS AND FINALISTS

Category 1: Project Delivery Excellence of the Year – Women-owned Construction Entity – Grade 1

1st Place: Phindile Cindi • PCA Trading and Projects
2nd Place: Nthabaleng Pitso • Rejangmmoho Multi Trading (PTY) LTD
3rd Place: Dineo Letsholo • Dineo Ya Rona Trading

Category 1: Project Delivery Excellence of the Year – Women-owned Construction Entity – Grade 2 – 4

1st Place: Mikateko Rosemary Mabunda • Mikateko Trading Enterprise
2nd Place: Thuli Ntanzi • Khalisi Holdings & Nkgomeleng Julia Petla • Amedzo Trading & Projects
3rd Place: Patricia Satekge Masoko • Masoko Constructions CC

Category 1: Project Delivery Excellence of the Year – Women-owned Construction Entity – Grade 5 – 6

 1st Place: Nokuthula Mahlangu • Elezulu Construction
2nd Place: Rachel Molamu • Mercycon
3rd Place: Ouma Sophie Sibanyoni • Mamolato

Category 1: Project Delivery Excellence of the Year – Women-owned Construction Entity – Grade 7+

 1st Place: Thobekile Ndlovu • Thobethulani Trading & Impressing Designs

CATEGORY 2: RURAL PROJECT OF THE YEAR

 1st Place: Rachel Molamu • Mercycon
2nd Place: Nokuthula Mahlangu • Elezulu Constructions
3rd Place: Mikateko Rosemary Mabunda • Mikateko Trading Enterprise

CATEGORY 3: MENTORING ENTITY OF THE YEAR

1st Place: Ramatsobane Innocent Mpe • Ramatsobane Developers
2nd Place: Lettie Mashau • Motheo Construction Group
3rd Place: Nosiphiwo Sixhaso • Hlumantombazana Civil & Construction

CATEGORY 4: TRANSFORMATION ENTITY OF THE YEAR

1st Place: Lebogang Bridget Zulu • Tshitshirisang Construction & Projects
2nd Place: Fana Skosana • Conscience Building & Projects

CATEGORY 5: YOUTH-OWNED WOMEN CONTRACTOR OF THE YEAR

1st Place: Precious Seapose • Liviya Projects
2nd Place: Ayanda Nkomo • Empower Electrical
3rd Place: Sihle Makhanya • Makhanya Trading & Projects

CATEGORY 6: WOMAN-OWNED CONTRACTOR OF THE YEAR

1st Place: Revona Botha • Robus Engineering Training Services (PTY) LTD
2nd Place: Lebogang Bridget Zulu • Tshitshirisang Construction & Projects
3rd Place: Celeste Margo LeRoux • React24

CATEGORY 7: WOMAN MENTOR OF THE YEAR

1st Place: Celeste Margo LeRoux • React24
2nd Place: Thobekile Ndlovu • Thobethulani Trading
3rd Place: Thato Mokhothu • RTT Construction

CATEGORY 8: CLIENT OF THE YEAR AWARD

Sipho Edwards • Gajeni Se Group

CATEGORY 9: WOMEN WITH DISABILITY CONTRACTOR OF THE YEAR

Duduzile Ellah Zulu • Qeda Contracting and Trading

CATEGORY 10: CHAIRMAN’S AWARD

The Late Dr. Thandi Ndlovu • Motheo Construction Group

THANK YOU TO OUR 2020 SPONSORS, THE DEPARTMENT OF PUBLIC WORKS AND INFRASTRUCTURE and GROW: